top of page
  • תמונת הסופר/תShachar Or

טיפול במים לכאבי גב

עודכן: 9 ביולי 2023

מאמר זה הוא הראשון מבין שלושה מאמרים, ומדבר באופן כללי על כאבי גב.

על כאבי גב תחתון, והטיפול בהם במים, ניתן לקרוא כאן.

על כאבי גב עליון, והטיפול בהם במים, ניתן לקרוא כאן.


כאבי גב הם אחת התלונות השכיחות ביותר בביקור מבוגרים אצל רופא המשפחה. 85% מהאוכלוסיה תחווה כאבי גב תחתון לאורך השנים.


יש לכאבי גב הרבה סיבות אפשריות:

· טראומה (כתוצאה מחבלה או נפילה)

· פריצת דיסק או בלט דיסק

· שינויים ניווניים בעמוד השדרה (כתוצאה מאוסטיאופורוזיס, אנקילוזינג ספונדיליטיס)

· עומס יתר על הגב שקשור להרגלי חיים (כתוצאה מגורמים תעסוקתיים, יציבה לקויה, ישיבה ממושכת)
כתוצאה מכאבי הגב, האדם נוטה להימנע מתנועות מסויימות ומפעילות גופנית בכלל, דבר שעשוי להחמיר את כאבי הגב. ברוב המקרים, הרופא יתחיל בטיפול במשככי כאבים, ואם הם לא יעזרו, יפנה להתערבויות נוספות. בחלק מכאבי הגב, בעיקר כאלו הנובעים מסיבות נוירולוגיות (החוליות לוחצות על עצבים וכתוצאה מכך נגרם כאב), ניתן לטפל בגישה ניתוחית.


הידרותרפיה בבריכה מיועדת לאנשים שרוצים לטפל בכאבי הגב באמצעים שמרנים (לא ניתוחיים).

חשוב להדגיש שהעבודה בבריכה לא מתקנת שום שינוי ניווני בעמוד השדרה או פריצות דיסק. חשוב גם להדגיש שטראומה חדשה לגב מחייבת בירור רפואי לפני הכניסה למים.


מה כן עושה העבודה בבריכה?


טיפול במים בכאבי גב כולל שילוב של שיחה, עבודה אקטיבית ועבודה פסיבית.


השהייה במים החמימים משככת כאב, ומאפשרת לאדם לנסות לבצע תנועות שמהם הוא נמנע ביבשה, מחמת החשש מהכאב. עצם הפעלת השרירים שהיו מוחזקים ותפוסים, מסייעת בשיקום, כי מזרימה דם וחמצן לאזור הפגוע.


בשיחה אשאל אותכם מה אמרה הרפואה הקונבנציונלית. נברר יחד מה מחריף את הכאב, ומה עוזר. נבדוק לדוגמה תנוחות שינה, באיזו פעילות גופנית המטופל עוסק ובאיזו תדירות, האם העבודה מחייבת ישיבה ממושכת, ונציע יחד שינויים אפשריים אם צריך. נעבוד על יציבה נכונה ועל תבנית הליכה נכונה, כדי למזער את הנזק לגב. השיחה עשויה גם לגעת בגורמים למתח נפשי, אם המטופל בוחר בזה.בעבודה האקטיבית נתמקד בחיזוק שרירים ובשיפור טווחים. שרירי הליבה: שרירי הגב, השכמות ושרירי הבטן מסייעים בהחזקת מנח הגוף, וחיזוק שלהם מסייע לשלד לשאת את משקל הגוף, ובכך מפחית את הסיבות לכאבי הגב. שיפור טווחים וגמישות של שרירי הגב, שרירי הבטן והשכמות, מאפשר ביצוע תנועות שנחוצות לצורך תפקוד יומיומי ללא הגעה לטווח הכאב. ניתן להניח שהמטופל יקבל גם תרגילים ל"שיעורי בית".
העבודה הפסיבית מבוססת וואטסו קליני. המטופל צף על המים, מוחזק בידי המטפלת. כשמדובר בכאבי גב, העבודה הקלינית מבוססת על מתיחה של עמוד השדרה על מנת "לרווח" בין החוליות, ועל רוטציות של הגו והגפיים. "ריווח" החוליות מפחית את הלחץ המופעל על עצבים שיוצאים מעמוד השדרה. הרוטציות משפרות את טווחי התנועה, ומשחררות שרירים שעבדנו עליהם בחלק האקטיבי של הטיפול. בנוסף, העבודה הפסיבית מאפשרת רגיעה, שמפחיתה את המתח השרירי והנפשי, ומאפשרת רווחה נפשית גדולה יותר.


לסיכום, העבודה ההידרותרפית במים מורכבת משיחה, מפעילות אקטיבית, ומפעילות פסיבית. אני אוהבת להתייחס לפעילות הפסיבית כאקמול, כי 80% מהמטופלים מדווחים על הקלה משמעותית בכאב למשך 24 השעות שאחרי הטיפול. ולפעילות האקטיבית כחיסון, כי היא מאפשרת למנוע או להרחיק את הפעם הבאה שבה יכאב הגב. המטפלת מסייעת ומאפשרת, אך הריפוי שמגיע, מתרחש בזכותו של המטופל, שמצליח להתחזק, להתגמש, ולשנות הרגלי חיים.

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page